Cestování s dětmi je vždy zážitkem a jinak tomu není cestujeme-li s dítětem, které má specifické nároky. Existují proto výzvy, které je třeba předem zvážit. Cestování s dítětem se speciálními potřebami, vyžaduje přípravu a uvážlivý přístup, ale není vyloučené. Následující typy, mohou být rodičům dětí s jakýmkoli zdravotním handicapem při plánování cestování užitečné.
1. Předběžná příprava
Úřadování a dokumentace: Než začnete s plánováním cesty, ujistěte se, že máte všechny potřebné dokumenty. Zvažte, zda vaše dítě potřebuje speciální lékařské potvrzení nebo léky, které byste měli mít v případě nouze při sobě. Zkontrolujte také vízové požadavky a jiné právní předpisy vaší cílové destinace.
2. Volba destinace
Volba lokality: Mnoho rodin s dětmi se speciálními potřebami příliš necestuje, zejména z důvodů obav a potencionálních rizik. Díky dnešním možnostem cestování a dostupnosti pomoci však nemusejí být speciální potřeby dítěte primární překážkou, která by cestování limitovala.
Vždy je však nasnadě zvolit místo, do kterého budete cestovat. Pro mnoho rodin je i cesta do jiného kraje či prohlídka hlavního města velkým výletem za dobrodružstvím. Cestování po České republice skýtá krásná místa, kde trávit klidnou dovolenou a načerpat nové síly. Proto může být zkouška cestování s dítětem se speciálními potřebami po ČR zpravidla volbou číslo jedna.
Dostupnost: Zjistěte, zda je cílová destinace a její infrastruktura přizpůsobena vašim potřebám a potřebám vašeho dítěte. Mnoho měst a turistických destinacích nabízí speciální zařízení pro osoby se zdravotním postižením.
Aktivity: Zaměřte se na aktivity a atrakce, které budou vhodné pro vaši rodinu. Zvažte, zda destinace nabízí možnosti pro relaxaci i aktivní vyžití, aby si výlet užila celá rodina.
3. Doprava
Výběr způsobu dopravy: Při volbě způsobu dopravy zvažte komfort a přístupnost. Letecké společnosti i vlaky dnes zpravidla nabízejí služby a zařízení pro osoby s handicapem. Nezapomeňte na rezervaci předem a informujte dopravce o specifických potřebách vašeho dítěte.
Cestovní pohodlí: Připravte si všechny potřebné pomůcky, které může Vaše dítě během cesty potřebovat. Zároveň mějte v dosahu léky, občerstvení a zábavné aktivity pro dítě během transportu.
4. Ubytování
Bezbariérové možnosti: Vyberte se místo, které je přizpůsobeno potřebám vašeho dítěte. Před rezervací ubytování se můžete inspirovat recenzemi ostatních rodin, které mají dítě se speciálními potřebami a již do dané lokality cestovaly.
Volte vám vyhovující formu ubytování – hotel, apartmán, prázdninová chatka, obytný automobil, stan apod.
Pokud máte speciální požadavky a plánujete ubytování v hotelu, informujte se předem na možnosti speciálních pokojů či vybavení pro hosty s handicapem.
5. Komunikace a podpora
Podpora od pracovníků: Nebojte se požádat o pomoc personál v hotelích, restauracích nebo na turistických atrakcích. Mnoho míst má zkušenosti s návštěvníky se zdravotním postižením a jistě vám poskytnou potřebnou podporu.
Komunikace s dítětem: Před odjezdem se svým dítětem proberte, co může očekávat. Vysvětlete mu plán cesty a ujistěte ho, že mu budete po celou dobu nablízku. Pomůže to zmírnit případnou úzkost a nejistotu, ze změny prostředí či denního režimu a umožní dítěti lépe se přizpůsobit novému prostředí.
6. Zdraví na prvním místě
Připravenost na zdravotní problémy: Zjistěte si dopředu, kde se nacházejí nejbližší nemocnice nebo zdravotnické zařízení a ujistěte se, že víte, jak v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc.
Zkontrolujte, zda vaše zdravotní pojištění pokrývá případné zdravotní potřeby, cestujete – li mimo ČR. Rovněž zvažte i dodatečné cestovní pojištění, které by pokrývalo případné specifické potřeby vašeho dítěte.
7. Plány
Přizpůsobení plánů: Buďte flexibilní s itinerářem. Pokud vaše dítě potřebuje více odpočinku nebo pokud se cítí unavené či vyčerpané, ujistěte se, že máte možnost zůstat na jednom místě a přizpůsobit plány na míru potřebám rodiny.
8. Rizika
Cestování s dítětem se zdravotním postižením může být obohacující zkušeností, ale také přináší specifická rizika a výzvy. Zde je několik důležitých aspektů, které je třeba zvážit:
Zdravotní rizika: Děti se speciálními potřebami mohou mít specifické zdravotní potřeby, které je třeba zohlednit. Je důležité mít s sebou potřebné léky, zdravotnické pomůcky a znát možné zdravotní komplikace.
Přístupnost: Místo, které plánujete navštívit, nemusí být pro vás plně přístupné. Je důležité zjistit, zda je dostupné potřebné zázemí a zařízení (např. bezbariérové toalety, rampy, výtahy apod.).
Únava a stres: Cestování je fyzicky i emocionálně náročné. Děti se zdravotním postižením mohou být citlivější na změnu prostředí a rutiny, což může vést k únavě a vyšší míře stresové zátěže s příslušnou manifestací v chování a reakcích dítěte.
Logistika: Plánování cesty může být složitější, zejména pokud dítě potřebuje speciální vybavení (např. speciální zdravotnický přístroj, specifické pomůcky aj.). Je důležité znát možnost přepravy těchto pomůcek a jejích limitů, mít dostatek času na přesuny a plánovat pauzy.
Sociální interakce: Děti se speciálními potřebami mohou mít potíže s navazováním kontaktů a v komunikaci. Je dobré mít na paměti, že prostředí popř. jiná kultura a tradice v cílové destinaci může být pro dítě nová, nepochopitelná i stresující.
Podpora a pomoc: Je dobré mít k dispozici dostatečnou podporu, ať už ze strany rodiny, přátel nebo profesionálů, kteří mají zkušenosti s obdobnou aktivitou.
Závěr
Cestování s dětmi se speciálními potřebami zajisté představuje výzvy, ale s pečlivým plánováním a přípravou se může stát jedinečným a obohacujícím zážitkem. Buďte připraveni na neočekávané situace. Nezapomeňte, že cestování je o vytváření vzpomínek a sdílení společných zážitků.
Autor: Mgr. Veronika Kocourová, MBA, Bc. Kristýna Padrtová
Článek vznikl v rámci projektu Beta poradna – služby pro rodiny s dětmi a mladistvými se zdravotním postižením, CZ.03.02.02/00/22_017/0000628.