DOPORUČUJEME!

Michaela Hošková: Matěj maluje mapy, Portál, Praha 2020

Celý příběh by se dal shrnout charakteristikou: Mami, nevzdávej to se mnou!

Poutavý příběh matky Michaely, živé, podnikavé, kreativní, sportovně nadané, úspěšné ženy plné životních a pracovních plánů, které se narodilo první dítě, syn Matěj. Jak se později ukázalo, u Matěje se během vývoje začala projevovat porucha autistického spektra.

Síla příběhu Matěje, jeho rodičů a sestry Sofie spočívá v tom, že přes slzy, bolest a strach se jedná především o poselství plné života, síly, lásky a mnohých malých, zdánlivě nepatrných kroků, které však v celkovém výsledku vedou k velkému cíli, a tím je samotný Matěj. Ten dnes studuje na umělecké střední škole, rozvíjí výtvarný talent a jeho odlišné vnímání světa slouží jako inspirace těm, kdo mají citlivost a chuť to vidět.

Textem se vine pot a trpělivost, s kterou oba rodiče i prarodiče hledají řešení pro každodenní nejrůznější těžké a složité situace. Ať je to návštěva lékaře, hra, fungování doma, spánek, jídlo, pobyt venku, mezi dětmi, v dopravních prostředcích atd. Od raného věku Matěje si rodiče zoufali a mnohdy pochybovali o svém rodičovství, o svých schopnostech, že zvládnou péči o dítě.

Často se nedařilo nebo jen velmi těžce dařilo nacházet možnosti způsobů péče o syna, nerozuměli situaci, nevěděli, jak s Matějem zacházet. Maminka živě popisuje změny, kterými celá rodina procházela. Příběh obsahuje mnoho silných momentů, které vždy zásadně ovlivnily rodiče a posléze samotného Matěje. Síla vyprávění spočívá právě v popisu prožitých situací, pádů a propadů, avšak ve světle následného nacházení síly, zvednout se a jít dál.

Narozením dítěte se zdravotním postižením, omezením, odlišností nemusí končit běžný život rodiny, rodičů, sourozenců. Pro zvládání obdobné situace je důležité mít dostatek relevantních a srozumitelných informací, podporu odborníků s partnerským přístupem, umět si říkat o pomoc, mít odbornou pomoc a služby, a hlavně se nevzdávat.

Také základní moto knihy je definováno v tomto duchu jako věnování „všem, kteří těžkou životní situaci nevzdali a šťastnou cestu životem našli“. I když překážky jsou postaveny velmi vysoko, rodiče cestou péče zrají, více rozumějí a posouvají sami sebe.

 

Příběhy vždy měly a mají léčivou moc sami o sobě. Z hlediska sdílení, uvědomění, že těžké situace se dějí i mnohým jiným osobám, inspirací v hledání vyrovnávacích mechanismů a funkčních řešení. Příběh Matěje a jeho rodiny plný těchto inspirací bezesporu je. Chůva, domácí zvířecí mazlíčci, asistent Ondra, narození sestry, sport, správní lidé ve školce, škole, kolo atd.

Jedna z podstatných věcí  vývoje Matěje bylo nejprve zaujetí pro dopravní prostředky, vlaky, strukturu schémat a map až po rozvoj samotného talentu. V malování map a schémat Matěj objevil pro sebe srozumitelnou strukturu vidění světa, začal chápat jeho funkce a chod života. Mapy se staly jeho vášní a jazykem, kterým začal komunikovat s okolím a jejich prostřednictvím ukazovat svoje nitro, svůj způsob myšlení.

Citlivost náhledu matky a otce na svého syna v jeho velkém talentu nedala zapomenout na vše těžké a složité co prožili. Upevnila ale uvědomění, že spousta bezesných nocí, propadů, smutku a bolesti stálo za to. Že v současné době mohou svého syna vidět jako mladého muže, který rozvíjí svůj talent, naučil se alespoň do určité míry porozumět světu okolo sebe a fungovat v něm, ale hlavně s podporou správných lidí jde stále ve svém vývoji vpřed.

Kniha je velmi vhodná jako podpora a inspirace pro všechny rodiče a prarodiče, jejichž dítě se vyvíjí odlišně. Současně ale také pro pedagogy, sociální pracovníky a ostatní, kteří se starají o děti se zdravotním postižením.

Autor: Mgr. Martina Chmelová