V zařízeních sociálních služeb dochází stále častěji k přechodům = transformacím.

Uživatelé ústavní formy péče postupně opouští velká zařízení a přechází do vhodnějších forem bydlení s podporou poskytovanou v přirozeném prostředí.

Jedná se o souhrn složitých procesů a změn v oblasti řízení, financování, vzdělávání. Dochází ke změně místa a formy konkrétní poskytované péče.

V naší republice se podpora transformace sociálních služeb zaměřuje především na služby pro osoby se zdravotním postižením, mentálním či duševním nebo kombinovaným. Setkat se však můžeme také s transformací pobytových služeb pro seniory a dětských domovů pro ohrožené děti.

Cílem transformace je zajistit a nastavit službu pro každého uživatele podle jeho přání a potřeb. Snahou je, aby se jeho život co nejvíce podobal běžnému životu.

K tomu, aby byla transformace účinná, je potřeba dostatečného času, financí a také chuti něco změnit. Tím, že se jedná o zásadní změny v životě osob, není možné, je provést hned. Je třeba pečlivých příprav a dlouhodobé práce s osobami, které ze zařízení odchází.

Než opustí uživatelé původní sociální službu, prochází postupnými kroky.

  • Trénují, ověřují si, zda mohou pokročit dál, a zda jim to takto vyhovuje.
  • Často jde o letité plány a přípravy jejich odchodů.
  • Když původní službu opustí, stěhují se z velkých zařízení do menších rodinných domků, bytů v běžné zástavbě.
  • Nachází uplatnění na pracovním trhu.
  • Aby dokázali být co nejvíce soběstační, využívají dostupné terénní a ambulantní sociální služby typu chráněného bydlení, osobní asistence, podpory samostatného bydlení, aj.,

Tyto služby jim dopomáhají k tomu, aby žili život obvyklý pro jejich vrstevníky, byli co nejvíce nezávislí a spokojení. Mnozí mohou konečně začít žít i společně se svými partnery.

Na podporu transformace sociálních služeb jsou realizovány nejrůznější projekty či strategie transformace. Působí tu četné organizace zabývající se transformací. Celý proces transformace v naší republice zaštiťuje a realizuje Národní centrum podpory transformace sociálních služeb.

Zdroje:

MPSV – Transformace sociálních služeb.

Národní centrum podpory transformace sociálních služeb.

Autor: EMO

Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431