Vlastní profesní uplatnění je důležitou součástí života. I proto se řada pečujících rozhodne pracovat. Je pak možné volit mezi formou zaměstnaneckého poměru či formou podnikání.

Zaměstnanecký poměr má bezesporu své výhody:

  • Zaměstnavatel se stará o všechny odvody jako jsou daně, sociální i zdravotní pojištění. Pečující osoba může při zaměstnání čerpat slevu na dani na závislou osobu v případě, že je závislou osobou manžel, manželka či potomek.
  • Je stanovena pracovní doba, mzda většinou chodí pravidelně a zaměstnavatel nabízí další benefity.
  • Zaměstnavatele je možné požádat o čerpání dlouhodobého ošetřovného.
  • V souladu se zákonem má zaměstnanec nárok na úpravu pracovní doby či její zkrácení při skloubení péče o blízkou osobu se zaměstnáním aj.

I přesto, že se pracovní trh neustále posouvá a modernizuje, dochází v praxi k tomu, že je stále těžké najít zaměstnání formou flexibilního úvazku – např. na částečný úvazek, dělené (sdílené) pracovní místo či kombinací práce z domova.

Kratší úvazek je na jedné straně vnímán jako nástroj lepšího slaďování práce a rodiny, ale na straně druhé s sebou přináší i negativa v podobě snížení pracovního příjmu, dostupnosti firemních a jiných benefitů, krácení dovolené.

Dělené pracovní místo náš zákoník práce nezná, ale je možné se s ním v praxi občas setkat. Toto místo lze obsadit jedním zaměstnancem na plný pracovní úvazek, ale střídají se zde dva i více zaměstnanců na úvazek částečný. Jejich úvazky nemusí být stejné. Mohou se měnit dle momentální potřeby. S tímto místem je spojena vyšší administrativa a obtížnější kontrola docházky.

Práce z domova (home-office) je v naší republice oproti jiným zemím rozšířena méně. Je benefitem pro řadu zaměstnanců a zaměstnavatelům může uspořit náklady, v době nedávné, koronavirové, se ukázala jako funkční.

Mnozí zaměstnavatelé i přesto berou nutnou péči o rodinného příslušníka jako jisté znevýhodnění na trhu práce. Přístup k pečujícím osobám, coby zaměstnancům může být nedůvěřivý.

Některé pečující osoby proto raději volí formu podnikání, tedy zaměstnání sebe sama. Podnikání fyzické osoby je posuzováno buď:

  • Jako hlavní. Pokud k této činnosti není vykonávána jiná činnost, ze které jsou odváděny odvody na sociální pojištění.
  • Nebo vedlejší. když je splněna jedna z podmínek. Tou může být právě osobní péče o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II. až IV., pokud jde o osobu blízkou či osobu žijící s námi v domácnosti.

Tato forma podnikání umožní flexibilní uspořádání doby věnované práci, opečovávanému, rodině. Množství práce si tak může podnikající osoba sama regulovat.

Autor: EMO

Zdroje:

Fond dalšího vzdělávání 2019 – Jak podporovat pečují na regionální a lokální úrovni?

NRZP ČR 2020 – Sladění péče a profesního života

VÚPS, v.v.i. Praha 2020 – Zpráva o rodině 2020

Unie pečujících

Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431