Pokud víte o jaký typ práce byste stáli, můžete začít vyhledávat vhodná volná místa na internetu, přes sociální sítě, v novinách nebo se poptat svých přátel a známých, zda nevědí o volné pracovní pozici.

  1. Čtěte pozorně

Mnoho inzerátů na internetu, v novinách či kdekoliv jinde neobsahuje dostatečné množství informací z důvodu omezeného počtu znaků, které může inzerát obsahovat.

Inzerát by měl obsahovat název pozice, náplň práce, požadavky na uchazeče, výši úvazku, místo výkonu práce a kontakt na zadavatele – nemusí jim vždy být přímo zaměstnavatel, ale i personální agentura. Ani údaj o odměně za vykonanou práci nemusí být vždy v textu obsažen. Pokud vás však nabízená pozice zaujme, ale chybí vám některé informace, neváhejte si o ně telefonicky zažádat. Personalisté mohou ocenit, že komunikujete a zajímáte se o více informací, ne jen bezhlavě rozesíláte životopisy.

  1. Věnujte zvýšenou pozornost při psaní životopisu a motivačnímu dopisu

Životopis odráží váš dosavadní pracovní život, vaše vzdělání, schopnosti – stručně, jasně a výstižně. Cílem životopisu je poskytnout personalistovi informace „co umím a čím jsem“. Vyplňujte proto údaje podle pravdy, nedělejte se lepšími, než ve skutečnosti jste – zkušení personalisté poznají během prvních pár minut rozhovoru, jak si ve skutečnosti stojíte.

V životopise by neměly chybět níže uvedené informace:

      • jméno, příjmení, adresa, kontaktní údaje
      • dosavadní pracovní zkušenosti – stručně
      • vzdělání
      • jazyky a ovládání PC
      • schopnosti a zájmy
      • případně seriózní fotografie – nepoužívejte selfies, to raději scan pasové fotografie

Jste dlouho bez zaměstnání? Napište i přes obavy, že vás nikde nezaměstnají, do životopisu pravdu a například připojte větu do oddílu schopností „Chuť a ochota učit se novým věcem.“ Jste pečující? Zmiňte i tuto skutečnost ve svém životopise a do schopností napište např. dobrá organizace práce, schopnost pružně reagovat na změny.

U některých inzerátů vyžadují personalisté zaslání motivačního dopisu. Motivační dopis rozvíjí vše stručné, co jste do strukturovaného životopisu uvedli. Zde se můžete rozepsat. Na internetu najdete jistě několik vzorů, z kterých si vyberete. Motivační dopis by neměl přesahovat 1 stránku. V některých případech si sám potenciální zaměstnavatel určí délku, kterou chce, abyste zaslali.

Hotovo?

Ještě jednou si životopis zkontrolujte, zda je gramaticky a věcně správně, graficky oddělte jednotlivé části a můžete jej odeslat potenciálnímu zaměstnanci. Je dobré při odesílání životopisu napsat malý průvodní dopis např.: „Dobrý den paní/pane…, velmi mne zaujala Vámi nabízená pozice …, níže zasílám svůj životopis, věřím, že budu vhodným kandidátem. S pozdravem …“

Nyní již můžete čekat, zda jste personalisty zaujali natolik, že vás osloví. V inzerátu na danou pozici se často objevuje formulace například typu: „Pokud Vás nebudeme do 10 dnů kontaktovat, nebylo Vaše CV zařazeno do výběrového řízení.“ – vyčkejte vždy po uvedenou dobu, zda se vám personalisté sami ozvou, až poté je můžete kontaktovat, z jakého důvodu vás nevybrali, nečekejte však detailní důvody.

Můžete si rovněž vytvořit  on-line životopis – možností je několik, například na sociální síť LinkedIn

Informační zdroje

  • Česká republika. Zákon o inspekci práce. In: 251/2005 Sb. 2005, §12.