Jak bylo zmíněno i v předchozím článku, snaha onkologických pacientů a jejich příbuzných dozvědět se co nejvíce o diagnostice a léčbě je zcela pochopitelná.
Internet nabízí nepřeberné množství více či méně pravdivých informací. Webové stránky, kde je možné nalézt z odborného hlediska kvalitní informace o onkologickém onemocnění však není mnoho.
Ve svém předchozím příspěvku odkazuji na dva zdroje dostupné v českém jazyce.
Nicméně vzhledem k tomu, že tyto dvě české stránky jsou v podstatě jediným zdrojem informací, rozhodl jsem se zřídit facebookovou stránku ONKOPEDIA. Zde se snažím pomoci alespoň v rozsahu času, co mi běžná klinická praxe umožní uveřejňovat nepravidelně, ale se záměrem přibližně jednou týdně, nějakou novinku nebo poznatek, na který narazím v ambulanci a o kterém si myslím, že bude užitečný nejen tváří v tvář té jedné pacientce nebo pacientovi, ale i mnohem širšímu okruhu osob.
Samozřejmě si uvědomuji, že na sociálních sítích existují různé skupiny, kde si lidé vyměňují své zkušenosti a prožitky. Rád bych však upozornil na skutečnost, že ve většině z nich bohužel chybí odborník, který by diskuzi řídil. Proto často lidé dostávají zavádějící informace od jiných pacientů, které nejsou šité na míru danému typu rakoviny, určité fázi nebo stádiu nemoci. Mnohdy dobře míněná snaha někoho ze skupiny může skončit i špatně. Stalo se mi například, že jedna laická rada mé pacientce s rakovinou kůže (pacientka radu bohužel vyslyšela a neinformovala mne) léčené léky na posílení imunity zcela vymazala jejich účinnost. A to tím, že si pacientka nasadila kortikoidy z domácích zásob, které měla z předchozího období léčby. Ty však imunitu tlumí, a tak došlo k selhání léčby.
Pokud chcete, navštivte facebookovou stránku ONKOPEDIA a možná v některém z uveřejněných příspěvků najdete odpověď na svou otázku.
Autor: Doc. MUDr. Jan Novotný, PhD.
Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431