DOPORUČUJEME!
Johann Caspar Rüegg: Mozek, duše a tělo, Portál, Praha, 2020
Kniha Mozek, duše a tělo uznávaného švýcarského lékaře v oboru fyziologie a autora několika publikací o psychosomatice Johanna Caspara Rüegga má podtitul Neurobiologie psychosomatiky a psychoterapie. O významu a popularitě knihy svědčí i to, že jde již o páté vydání.
Rüegg se na 200 stranách zabývá základní otázkou psychosomatiky směřující k tomu, jak na sebe tělo a duše navzájem působí. Otázka, která v průběhu dějin zaměstnala mnoho vědců a myslitelů. Již dlouho víme, že psychosomatická onemocnění mají často svou příčinu ve stresu a traumatických zkušenostech, které jsou – nevědomě – uloženy v paměti.
Autor knihu rozdělil do sedmi kapitol, ve kterých přibližuje, jak může mozek a psychika ovlivnit zdraví našeho těla. Začíná obecnějším vhledem do neurobiologie v kapitole nazvané Úvod – neuro-psychofyziologické základy. V ní popisuje neurochemii mozku, jeho vývoj (včetně raného dětského) a souvislost s psychosomatikou. V druhé kapitole Fyziologie a psychosomatika chronických bolestí se zabývá chronickou bolestí. Následuje kapitola věnovaná srdci a krevnímu oběhu Jak mozek a psychika působí na srdce a krevní oběh. To, jak stres a úzkost ovlivňují látkovou výměnu v těle a produkci hormonů přibližuje v kapitole Psychoendokrinologie – stres, emoce a hormony. O nesporných souvislostech mezi mozkem a imunitou či o podmiňování imunitního systému pojednává pátá kapitola Psychoimunologie: Mozek a imunitní systém.
Psychosomatice jako takové jsou věnovány dvě poslední kapitoly. V kapitole Psychosomatika, psychoterapie a paměť se věnuje teoriím učení, emocionální paměti. Dále tomu, jak jazyk a myšlenky ovlivňují neuronální sítě nebo obrovské síle imaginace a jejímu vlivu na naše zdraví. Závěrečná sedmá kapitola pojednává o depresi, bolesti a o „samoúzdravném potenciálu“ mozku. Rüegg se zde mimo jiné zabývá interakcí genů a vlivu prostředí při traumatických zážitcích. Dotkne se pojmu implicitní paměť a nevědomí. I proto je kapitola nazvána Neuronální plasticita a „hovořící medicína“.
Jak se dočteme neuroplasticita – schopnost mozku sama sebe měnit – je pro naše duševní zdraví nezbytná. Významným způsobem v tom pomáhá právě i „hovořící medicína“.
V každé kapitole se čtenář dozví mnohé o fyziologickém fungování těla a zároveň se seznámí s konkrétními příklady nezpochybnitelných experimentů, na kterých autor dokládá svá tvrzení s pomocí EBM („evidence based medicine“).
V závěru knihy nechybí několik stran odkazů na citovanou literaturu. Výhodou knihy je, že každá kapitola je uceleným, přehledným a výstižným celkem. To umožňuje se k tématu mnohokrát vracet.
Mozek, duše a tělo je dílem, které by nemělo chybět v knihovně odborníků z pomáhajících profesí. Lze ji doporučit i laickým čtenářům, kteří se chtějí hlouběji seznámit s neurobiologií těla a zajímají se o náhled na zdraví a nemoc v bio-psycho-sociálních souvislostech. I všem těm, kteří vnímají zodpovědnost za vlastní duševní i fyzické zdraví.
Mgr. Ivana Novotná