Sexualita je součástí života každého z nás. Začíná s naším narozením a končí smrtí.

Těmito dvěma tvrzeními, bychom rády zdůraznily, že sexualita je součást každého z nás, nevyjímaje lidi s postižením či jinak znevýhodněné osoby.

Taktéž není žádné časové rozmezí, které by určovalo, že již tématu sexuality a vztahů „odbilo“. Stále se ovšem můžeme setkat s tím, že uslyšíme, že senioři a seniorky již sexualitu nemají a nepotřebují.

Téma sexuality u seniorů a seniorek je ještě větším tabu než u lidí s postižením.

Prožívání sexuality je důležité v každém věku. Jen se v každém životním období může její naplňování lišit. Starší lidé touží po tělesné blízkosti, vztahu, dotecích i sexu. Problémem, ale v tomto věku mohou být zdravotní komplikace nebo ztráta partnera. Vzhledem k tomu, že v pokročilejším věku bývá obtížnější navazování vztahu, senioři/seniorky často trpí osaměním. Jedním z důvodů, proč se o intimitě ve stáří nemluví, je, že sami staří lidé se o intimitě stydí bavit nebo sexuální náklonnost, jakkoliv projevovat.[1]

V devadesátých letech se o sexualitě seniorů a seniorek moc nemluvilo, ale doba se mění. Lidé se dožívají vyššího věku, jsou zdravější a vitálnější, mají více času na sebe a mají zájem navazovat nové vztahy.

Americká studie z roku 2007 uvádí, že ve věku 57 až 64 let jsou sexuálně aktivní bezmála tři čtvrtiny lidí. Mezi 65 a 74 lety je to něco málo přes polovinu. Ve věku 75 až 85 let byla sexuálně aktivní čtvrtina výzkumného souboru.

Česká studie studentky Elišky Steklíkové, kterou uskutečnila v rámci své diplomové práce na Filozofické fakultě UK, ukazuje, že pokud senioři/seniorky žijí v partnerském vztahu, pohlavní styk mají více než dvě třetiny dotázaných respondentů a respondentek ve věku 60+. Sexuálně u nás žije 53 % mužů a 34 % žen v této věkové kategorii. Sexuálně aktivní penzisté jasně preferují vaginální soulož.[2]

Pokud má být sexuální život lidí v seniorském věku uspokojivý, je potřeba o něm mluvit a netvářit se, že se nic takového neděje. V zařízení sociálních služeb, kde je poskytována podpora v oblasti sexuality a vztahů je viditelné, že se seniorům a seniorkám lépe žije. Sexualitu u seniorů a seniorek je potřeba respektovat, přistupovat k ní s důstojností, a především s vědomím toho, že je součástí života každé generace.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o sexualitě seniorů a seniorek, můžete se obrátit na společnost Freya, FB: @Freya.vzdelavani ).

Autorka: Mgr. Lucie Šídová – spoluzakladatelka organizace Freya, z.s., lektorka a terapeutka

 

[1] Více se dozvíte zde: https://www.freya.live/files_public/elfinder/lid.pdf

[2] Více se dozvíte zde: https://www.freya.live/files_public/elfinder/seniori.pdf

Projekt č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006431